Systémové stávkovanie umožňuje staviť na viacero udalostí na 1 tikete, ale je oveľa bezpečnejším riešením ako klasické stávkovanie na akumulátory. Ak chcete znížiť riziko prehry a zároveň mať šancu vyhrať viac ako pri hre s jednotlivcami, pozrite sa, čo je systémové stávkovanie a kedy sa oplatí zvoliť tento spôsob stávkovania.

Systémové stávkovanie umožňuje staviť na viacero udalostí na 1 tikete, ale je oveľa bezpečnejším riešením ako klasické stávkovanie na akumulátory. Ak chcete znížiť riziko prehry a zároveň mať šancu vyhrať viac ako pri hre s jednotlivcami, pozrite sa, čo je systémové stávkovanie a kedy sa oplatí zvoliť tento spôsob stávkovania.

Stávky na stávkové kancelárie možno rozdeliť podľa rôznych kritérií, ale najzákladnejšie delenie sa týka spôsobu, akým je kupón štruktúrovaný. Máme teda jednoduché stávky, pri ktorých sa vsádza len na 1 udalosť, a kumulatívne stávky, pri ktorých hráč vsádza na viacero udalostí (minimálne 2) naraz. Kumulatívne stávky sa používajú na maximalizáciu zisku z hry, pretože celkový kurz stávky sa rovná súčinu kurzov na jednotlivé udalosti. Aby však bola kumulatívna stávka víťazná, musia byť všetky udalosti bez výnimky správne predpovedané. Riziko, že kumulatívna stávka nevyjde, je preto oveľa vyššie ako pri jednoduchej stávke.

Existuje však aj tretí spôsob, ktorý je kompromisom medzi bezpečnejšími a menej výnosnými jednoduchými stávkami a rizikovejšími a výhernejšími stávkami na akumulátor. Týmto riešením sú systémové stávky.

Čo sú systémové stávky?

Systémové stávky sú uvedené ako tretí typ stávky a na e-kupóne je to tretia možnosť zostavenia kupónu. V skutočnosti však ide o akumulátorové stávky so špecifickou štruktúrou – sú to kombinácie jednoduchých a/alebo akumulátorových stávok podaných na 1 kupón. Systémové stávky sú teda rozdelené do niekoľkých alebo aj desiatok menších stávok, ktoré sú zoskupené do samostatných častí (sú rozdelené do blokov). Preto sa systémové stávky niekedy nazývajú blokové stávky alebo stávky s rozpätím, ďalší bežný názov je maxikombi stávky.

Najdôležitejší rozdiel medzi bežnou stávkou na akumulátor a systémovou stávkou je ten, že pri systémovej stávke nemusia byť len typy hitov, aby bol kupón víťazný. Aký je minimálny požadovaný počet blokov zásahov, závisí od typu stávky. Napríklad pri systéme 3/5 hráč označí 5 typov (typ A, B, C, D, E), čo má za následok 10 blokov trojitých stávok (blok ABC, ABD, ABE, ACD, ACE, ADE, BCD, BCE, BDE, CDE). Aby stávka vyhrala, musia byť minimálne 3 tipy správne – napr. ak sú tipy A, B, C, potom padne iba stávka ABC a hráč z nej vyhrá. Ak však máte k dispozícii 5 tipov, môžete hrať aj systémom 4/5, čo znamená, že môžete podať stávku, v ktorej musia vyhrať aspoň 4 z 5 vybraných tipov. Ak je splnená požadovaná podmienka, v tomto systéme vyhráme minimálne 4 stávky.

Aby sme pochopili, ako systémové stávky fungujú, pozrime sa bližšie na najjednoduchšiu možnosť, systém 2/3 blokov.

Blokový systém 2/3

Systémové stávky 2/3 vyžadujú, aby hráč správne uzatvoril minimálne 2 z 3 stávok – vtedy hráč získa výhru. Ak sa hráč ani raz nepomýli, získa vyššiu výhru, a ak urobí 2 alebo 3 chyby, kupón bude vyhodnotený ako prehratý.

Predpokladajme, že hráč sa chystá vsadiť na 3 udalosti, ktoré označíme X, Y a Z. Ich kurzy sú nasledovné: X – 1,80, Y – 2,00 a Z – 2,50. Keďže hráč chce dosiahnuť väčší zisk, než aký by mu priniesli 3 jednotlivé kupóny, ale obáva sa, že niektorá z udalostí nemusí vyjsť, rozhodne sa hrať systémovú stávku 2/3. Na kupón teda podá 3 bloky stávok, tzn: XY, XZ, YZ. Celkový vklad, ktorý pridelí do hry, je 30 EUR, t. j. 10 EUR na každý blok .

Ak sa ukáže, že len 1 typ bol nesprávny, výhra bude vyplatená, ale jej výška bude závisieť od toho, ktoré typy boli správne. možné sú 3 scenáre:

  • výherná stávka XY: 1,80 * 2,00 * 10 EUR = 36 EUR
  • výherná stávka XZ: 1,80 * 2,50 * 10 EUR = 45 EUR
  • výherná stávka YZ: 2,00 * 2,50 * 10 EUR = 50 EUR

Na druhej strane, ak padnú všetky typy, hráč získa výhru rovnajúcu sa súčtu výhier zo všetkých 3 blokov, t. j. 131 EUR.

Systémové stávky a výška výhry

Je pochopiteľné, že systémové stávky vedú k oveľa nižšej výhre, ak je niektorý z typov nesprávny, ako keď sú trafené všetky. Pri zostavovaní tiketu u stávkovej kancelárie by ste si preto mali uvedomiť, že často zobrazuje len maximálnu možnú výhru. Mali by ste si tiež uvedomiť, že ak je prípustný počet typov nesprávny, stávka môže viesť nielen k nízkej výhre, ale vo všeobecnosti môže znamenať stratu (to závisí od kurzov na trafené udalosti).

Kurzy jednotlivých typov vybraných pre systémové stávky preto nesmú byť príliš nízke. Ak sa napríklad používa systém 2/3, udalosti, ktoré má zmysel pridať do kupónu, by mali mať kurz aspoň 1,74. Ak je táto podmienka splnená, pri výbere iba 2 typov sa v najhoršom prípade vrátia vsadené peniaze a pri výbere všetkých 3 typov sa kurz minimálne strojnásobí. Samozrejme, po zohľadnení 12 % dane z obratu platnej v Poľsku sa ukáže, že kurzy by mali byť ešte vyššie – v poľskej realite pre systém 2/3 by mali byť minimálne 1,85.

Systémové stávky zostavené iným spôsobom budú mať toto minimum na inej úrovni. Všeobecným pravidlom pri výbere udalostí však je, že pokiaľ ide o systémové stávky, kurzy jednotlivých udalostí musia byť minimálne také, aby urobenie maximálneho počtu povolených chýb znamenalo výhru pri minimálnom vyplatenom vklade.

Noví hráči však môžu byť zmätení, prečo systémové stávky, v ktorých sú len správne tipy, vedú k menším výhram ako akumulátorové stávky s rovnakým vkladom obsahujúce rovnakú sadu tipov. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Systémové stávky tvoria vždy aspoň niekoľko tipov, takže vklad nie je podaný na celú stávku, ale je rozdelený na menšie časti. Naproti tomu vklad stávky s akumulátorom je viazaný na hru ako celok, čo sa prejavuje vo vyšších výhrach.

Systémové stávky – výhody a nevýhody

Tak ako každý typ stávkovania, aj systémové stávky majú svoje výhody a nevýhody a to, či sa ich oplatí využívať, závisí od konkrétnej situácie a našich priorít. Začnime výhodami tohto spôsobu hrania. V prvom rade systémové stávky umožňujú chyby – hráč môže urobiť chybu a napriek tomu získať výhru. Sú to oveľa bezpečnejšie stávky ako štandardné stávky na akumulátory. Jedinou výnimkou z tohto pravidla môže byť vyššie spomínaná bezpečná stávka, hoci v mnohých prípadoch ju nie je možné podať pre vybrané typy (hlavne preto, že nedosiahneme požadovaný minimálny celkový kurz).

Ďalšia výhoda už bohužiaľ nie je taká jednoznačná a týka sa výšky výhry. Systémové stávky totiž na jednej strane umožňujú získať vyššie výhry ako jednoduché stávky, ale ako už vieme, tieto výhry sú nižšie ako pri bežných stávkach na akumulátory. Tým sa plynule dostávame k nevýhodám, ktoré systémové stávky majú. Okrem nižších výhier tu treba spomenúť aj to, že pri tomto spôsobe hry podáva stávkar pomerne veľký počet stávok, pričom získanie vysokej výhry je nepravdepodobné. Navyše, ak hráč pridá na tiket veľa typov, je pomerne ľahké urobiť chybu – o to viac, ak ide o skrátené systémové stávky.


Nové športové stávky
Bonus za prvý vklad 100% až do výšky €100
100% až do výšky 150€
100% až do výšky 100 €

50% až do 80 EUR

100% do €122