Vysvetlenie stávkových kurzov: Pochopenie kurzov v športovom stávkovaní

Peter Varga
9 júla, 2024
62 Views
Kurzy

Ak plánujete začať stávkovať, je dôležité poznať kurzy. Takže čo sú kurzy? V teórii pravdepodobnosti kurzy poskytujú mieru pravdepodobnosti konkrétneho výsledku. Kurzy sa bežne používajú v hazarde a štatistike.

My sa však zaujímame hlavne o kurzy súvisiace so športovým stávkovaním. Mohol by som tu uviesť vzorce, matematické teórie, ale budeme sa zaoberať len kurzami súvisiacimi so športovým stávkovaním. No, možno tu bude trochu teórie. Len trochu, sľubujem.

Čo sú stávkové kurzy?

Stávkové kurzy predstavujú pravdepodobnosť výskytu udalosti a určujú potenciálnu výplatu za úspešnú stávku. Toto je kľúčový koncept v hazarde a športovom stávkovaní. Kurzy úzko súvisia s teóriou pravdepodobnosti a matematikou hazardu, ktoré tvoria základ toho, ako sa kurzy počítajú a interpretujú.

V podstate stávkové kurzy sú spôsob vyjadrenia pravdepodobnosti, že sa udalosť stane. Napríklad, ak sú kurzy na výhru tímu vo futbalovom zápase 2,5 (v desatinnom formáte kurzov), znamená to, že pravdepodobnosť výhry tohto tímu je 40% (1 delené 2,5). Čím vyššie sú kurzy, tým menej pravdepodobné je, že sa udalosť stane, ale potenciálna výplata za víťaznú stávku je tiež vyššia.

Viem, môže sa to zdať komplikované a aj pre mňa to také bolo. Ak to nie je dostatočne zaujímavé, prejdite na ďalší nadpis nižšie na stránke. Chcel by som tu však odovzdať všetky svoje vedomosti, takže musíme spomenúť aspoň nejakú teóriu.

Kurzy hrajú dôležitú úlohu v celom hazarde, vrátane športového stávkovania, konských dostihov a kasínových hier. Používajú ich stávkové kancelárie na určenie podmienok stávky a stávkujúci na určenie potenciálneho rizika a odmeny spojenej s umiestnením stávky. Preto je dôležité, aby ste tomu dobre rozumeli. Snažil som sa, aby bol tento článok čo najkratší a opísal len to najdôležitejšie. Ale je to taká dôležitá téma, že som nemohol vynechať veľa vecí.

Kurzy úzko súvisia s niekoľkými ďalšími dôležitými vecami v hazarde. Stávkovanie s pevnými kurzami je napríklad typ stávkovania, kde je výplata určená v čase umiestnenia stávky, na základe kurzov ponúkaných stávkovou kanceláriou. Parimutuel stávkovanie na druhej strane zahŕňa združovanie stávok a rozdelenie výplaty medzi víťazných stávkujúcich na základe konečných kurzov.

Ďalšie súvisiace veci zahŕňajú matematiku hazardu, ktorá zahŕňa matematické princípy a vzorce používané na výpočet kurzov a pravdepodobností, a teóriu pravdepodobnosti, čo je odvetvie matematiky, ktoré sa zaoberá analýzou náhodných udalostí a neistôt.

No. Koniec teórie. Toto by vás malo zaujímať viac.

Typy formátov kurzov

Existujú tri hlavné typy formátov kurzov používaných pri stávkovaní: americké kurzy, desatinné kurzy a zlomkové kurzy. Každý formát prezentuje rovnaké informácie mierne odlišným spôsobom a v tejto časti vám pomôžem pochopiť, ako čítať a interpretovať každý z nich.

Americké kurzy (alebo Moneyline kurzy) sú bežne používaný formát v Spojených štátoch. Forma zápisu je prezentovaná s pridaním znamienka “+” alebo “-” pred číslom. Kurzy so “-” označujú favorita daného zápasu a s “+” tím alebo hráča začínajúceho z pozície outsidera. Kladné číslo ukazuje, koľko by ste vyhrali pri stávke 100 $, zatiaľ čo záporné číslo označuje sumu, ktorú by ste museli staviť, aby ste vyhrali 100 $. Napríklad, ak sú kurzy +150, stávka 100 $ by vám priniesla zisk 150 $. Na druhej strane, ak sú kurzy -200, museli by ste staviť 200 $, aby ste získali zisk 100 $.

Americké kurzy

Desatinné kurzy (alebo európske kurzy) sú najbežnejším formátom používaným v Európe, Austrálii a Kanade. Predstavujú celkovú výplatu vrátane pôvodnej stávky za víťaznú stávku. Napríklad, ak sú kurzy 2,50, víťazná stávka 100 $ by priniesla celkovo 250 $ (150 $ zisku plus pôvodná stávka 100 $). Na výpočet potenciálneho zisku jednoducho odčítajte 1 od desatinných kurzov a vynásobte svojou stávkou.

Desatinné kurzy

Zlomkové kurzy, známe aj ako britské kurzy alebo tradičné kurzy, sú najbežnejším formátom používaným v Spojenom kráľovstve a Írsku. Predstavujú pomer výšky zisku k stávke. Napríklad, ak sú kurzy 3/1 (čítané ako “tri ku jednej”), víťazná stávka 100 $ by vyhrala 300 $ zisku, s celkovým výnosom 400 $. Ak sú kurzy 1/4 (čítané ako “jeden ku štyrom”), víťazná stávka 400 $ by vyhrala 100 $ zisku, s celkovým výnosom 500 $.

Zlomkové kurzy

Hoci rôzne formáty kurzov vyzerajú odlišne, všetky ukazujú pravdepodobnosť a potenciálnu výplatu. Musíte ich poznať, ak chcete porovnávať kurzy u rôznych stávkových kancelárií. Pravdou však je, že takmer všetky stávkové kancelárie, v ktorých som hral, vám dávajú možnosť zmeniť typ kurzov na ten, ktorý poznáte najlepšie.

V nasledujúcej časti preskúmame, ako vypočítať výplaty a výhry pomocou každého z týchto formátov kurzov, s konkrétnymi príkladmi a krok za krokom výpočtami.

Výpočet výplat a výhier

Proces výpočtu sa mierne líši v závislosti od použitého formátu kurzov.

Pre americké kurzy, ak sú kurzy kladné, výpočet je:

 • (Kurz / 100) * Vklad = Zisk
 • Zisk + Vklad = Celková výplata

Príklad: Ak je kurz 150 a stavíte 100 $, váš potenciálny zisk by bol (150 / 100) * 100 $ = 150 $ a vaša celková výplata by bola 150 $ + 100 $ = 250 $.

Ak sú americké kurzy záporné, výpočet je:

 • (100 / Kurz) * Vklad = Zisk
 • Zisk + Vklad = Celková výplata

Príklad: Ak je kurz -200 a stavíte 200 $, váš potenciálny zisk by bol (100 / 200) * 200 $ = 100 $ a vaša celková výplata by bola 100 $ + 200 $ = 300 $.

Pre desatinné kurzy je výpočet jednoduchý:

 • Kurz * Vklad = Celková výplata
 • Celková výplata – Vklad = Zisk

Príklad: Ak je kurz 2,50 a stavíte 100 $, vaša celková výplata by bola 2,50 * 100 $ = 250 $ a váš potenciálny zisk by bol 250 $ – 100 $ = 150 $.

Pre zlomkové kurzy je výpočet:

 • (Čitateľ / Menovateľ) * Vklad = Zisk
 • Zisk + Vklad = Celková výplata

Príklad: Ak je kurz 3/1 a stavíte 100 $, váš potenciálny zisk by bol (3 / 1) * 100 $ = 300 $ a vaša celková výplata by bola 300 $ + 100 $ = 400 $.

Jednoduché? Dúfam, že áno.

Prevod medzi formátmi kurzov

Teraz, keď viete, aké typy kurzov existujú a ako vypočítať výplaty, pozrime sa, ako previesť medzi rôznymi formátmi kurzov. Je to celkom jednoduché, ak poznáte vzorce. Takže:

Na prevod amerických kurzov na desatinné kurzy:

 • Ak sú americké kurzy kladné: (Americký kurz / 100) + 1 = Desatinný kurz
 • Ak sú americké kurzy záporné: (100 / -Americký kurz) + 1 = Desatinný kurz

Príklad: Ak je americký kurz 150, desatinný kurz by bol (150 / 100) + 1 = 2,50. Ak je americký kurz -200, desatinný kurz by bol (100 / 200) + 1 = 1,50.

Na prevod desatinných kurzov na americké kurzy:

 • Ak je desatinný kurz väčší ako 2: (Desatinný kurz – 1) * 100 = Kladný americký kurz
 • Ak je desatinný kurz menší ako 2: -100 / (Desatinný kurz – 1) = Záporný americký kurz

Príklad: Ak je desatinný kurz 2,50, americký kurz by bol (2,50 – 1) * 100 = 150. Ak je desatinný kurz 1,50, americký kurz by bol -100 / (1,50 – 1) = -200.

Na prevod amerických kurzov na zlomkové kurzy:

 • Ak sú americké kurzy kladné: Americký kurz / 100 = Zlomkový kurz
 • Ak sú americké kurzy záporné: 100 / -Americký kurz = Zlomkový kurz

Príklad: Ak je americký kurz 150, zlomkový kurz by bol 150 / 100 = 3/2. Ak je americký kurz -200, zlomkový kurz by bol 100 / 200 = 1/2.

Tento článok obsahuje nejakú teóriu a matematické vzorce. Chcel som vás naučiť, ako používať tieto vzorce. Ak to však nechcete robiť sami, tu som pre vás pripravil kalkulačku kurzov, ktorá to všetko urobí za vás.

Dôležité!

Zastavme sa na chvíľu, aby sme sa naučili, ako vypočítať pravdepodobnosť. Budeme to potrebovať neskôr. Keďže už viete, ako konvertovať medzi rôznymi formátmi kurzov, zameriame sa tu len na desatinné kurzy. Ak používate iné, jednoducho ich preveďte na desatinné.

Akú pravdepodobnosť naznačuje kurz 2,70? Použijeme vzorec:

1/ kurz * 100% = pravdepodobnosť,

takže v tomto prípade 1/2,70 * 100% = 37%.

Ďalšie príklady:

 • Kurz 3,40 – pravdepodobnosť: 1/3,40 * 100% = 29,4%
 • Kurz 2,50 – pravdepodobnosť: 1/2,50 * 100% = 40%

Jasné? Dúfam, že áno, takže poďme ďalej.

Čo je Vigorish?

Vigorish, známy aj ako “vig” alebo “juice”, je provízia, ktorú si stávkové kancelárie účtujú za prijímanie stávok. Je to v podstate cena, ktorú stávkujúci platia za možnosť uzavrieť stávku. Vigorish je zabudovaný do kurzov, čo zabezpečuje, že stávková kancelária dosiahne zisk bez ohľadu na výsledok udalosti.

Vo formáte amerických kurzov je vigorish často reprezentovaný rozdielom medzi pozitívnymi a negatívnymi kurzami na oboch stranách stávky. Napríklad, ak sú kurzy na zápas 110 pre outsidera a -130 pre favorita, stávková kancelária si účtuje vigorish približne 4,76% na každej strane stávky.

Na výpočet implicitnej pravdepodobnosti vrátane vigoriš môžete použiť nasledujúci vzorec:

Implicitná pravdepodobnosť = Riziko / (Riziko + Výhra) * 100

Príklad: Ak je kurz -130, riziko je 130 $, a výhra je 100 $. Implicitná pravdepodobnosť by bola 130 / (130 + 100) * 100 = 56,52%.

Stávkové kancelárie používajú Vigorish na zabezpečenie výhody a dlhodobej ziskovosti. Je to aspekt, ktorý treba zvážiť pri posudzovaní hodnoty stávky, pretože priamo ovplyvňuje potenciálnu výplatu a to, čo môže stávkujúci očakávať, že vyhrá.

Ako stávkové kancelárie stanovujú kurzy?

Kurzy stávkových kancelárií stanovujú analytici, ktorí analyzujú pravdepodobnosť udalosti. Ak je pravdepodobnosť nízka, kurzy budú vyššie.

Stávkové kancelárie stanovujú kurzy tak, že analyzujú zápas a berú do úvahy, akú pravdepodobnosť má stávka. Ako sa to robí? Všetko je o analýze a informáciách, ktoré prúdia do stávkovej kancelárie. Zamestnanci stávkovej kancelárie zodpovední za kurzy sú špecialisti na konkrétne športy. Sú to analytici, ktorí majú na starosti zabezpečiť, aby boli vybrané správne kurzy pre stávkovanie. Ako stávková kancelária vypočítava kurzy?

Vyššie ste sa naučili vzorec, ako skontrolovať pravdepodobnosť stávky. Ak máte vedomosti o vzťahu, môžete vypočítať kurzy stávkovej kancelárie. Čo je na to potrebné? Predovšetkým je potrebné poznať pravdepodobnosť stávky a potom môžete dosadiť konkrétne údaje do vzorca: 

1/pravdepodobnosť = kurz

Na ilustráciu, ako to vyzerá v praxi, použijem konkrétny príklad.

Predpokladáme, že Juventus má 35% šancu vyhrať zápas. Dosadením údajov do vyššie uvedeného vzorca dostaneme výsledok 2,85. Podľa kalkulačky z toho vyplýva, že táto stávka by mala mať kurz 2,85. Teraz stávková kancelária pridá svoju maržu. Ale to som vysvetlil ďalej v tomto článku.

Na určenie kurzov sa používajú aj pokročilé matematické modely a algoritmy. Tieto modely vyhodnocujú širokú škálu zameniteľných a historických údajov, aby vyvinuli presné predpovede a priradili pravdepodobnosti každému možnému výsledku. Na základe takýchto meraní sú stávkové kancelárie schopné stanoviť kurzy, ktoré presne odrážajú skutočnú pravdepodobnosť udalosti a zároveň poskytujú ziskovú maržu. 

Overround a marža stávkovej kancelárie

Stávkové kancelárie majú niečo, čo sa nazýva “overround” alebo “marža stávkovej kancelárie”, čo im dáva výhodu pri stanovovaní kurzov. Je to v podstate rozdiel medzi skutočnou pravdepodobnosťou udalosti a pravdepodobnosťou naznačenou kurzami. Tento overround zabezpečuje, že bookmakeri môžu získať zisky bez ohľadu na to, ako sa veci vyvinú.

Na výpočet overroundu začnete prevodom kurzov pre všetky možné výsledky udalosti na ich implicitné pravdepodobnosti. Povedzme, že sa pozeráme na tenisový zápas, kde Hráč A má kurz 1,50 a Hráč B má kurz 2,75. Implicitné pravdepodobnosti by boli:

Hráč A: 1 / 1,50 = 0,6667 alebo 66,67%

Hráč B: 1 / 2,75 = 0,3636 alebo 36,36%

Súčet týchto implicitných pravdepodobností je viac ako 100% (66,67% + 36,36%), konkrétne 103,03%. Prebytok nad touto magickou hranicou, ktorý je v tomto prípade približne 3%, predstavuje overround bookmakera.

Tento overround predstavuje potenciálny zisk, ktorý môžu bookmakeri získať. Použitím nášho príkladu vyššie, ak by stávkari stavili v súlade s týmito pravdepodobnosťami, bookmaker by si zabezpečil pekný zisk okolo 3% bez ohľadu na to, kto vyhrá zápas.

Je potrebné spomenúť, že marža sa môže líšiť medzi bookmakermi a dokonca aj v rámci rôznych trhov tej istej udalosti. Vyššia marža naznačuje vyšší potenciálny zisk pre bookmakera, ale nižšie očakávané výnosy pre stávkara. Naopak, nižšia marža ponúka lepšiu hodnotu pre stávkara, zatiaľ čo znižuje ziskovú maržu pre bookmakera.

Používanie kurzov v stávkovej stratégii

Poznanie kurzov hrá úlohu pri vytváraní víťaznej stávkovej stratégie. Skúmaním kurzov a ich porovnávaním s vašimi odhadmi možných výsledkov môžete identifikovať hodnotné stávky a robiť lepšie informované rozhodnutia pri stávkovaní.

V stávkových stratégiách založených na kurzoch je kľúčovým pojmom koncept očakávanej hodnoty (EV). Tento termín sa vzťahuje na sumu peňazí, ktorú možno očakávať, že vyhráte alebo prehráte na jednu stávku z dlhodobého hľadiska. Určuje sa zvážením kurzov a vášho hodnotenia pravdepodobnosti každého výsledku. Na výpočet očakávanej hodnoty vynásobíte pravdepodobnosť každého výsledku jeho výplatou a potom odčítate pôvodný vklad.

Napríklad, ak si myslíte, že tím má 60% šancu vyhrať zápas a kurzy na ich víťazstvo sú 2,50, očakávaná hodnota pri stávke 100 $ by bola:

(0,60 * 250 $) – 100 $ = 50 $

Pozitívna očakávaná hodnota naznačuje ziskovú stávku z dlhodobého hľadiska, zatiaľ čo negatívna očakávaná hodnota naznačuje neziskovú stávku.

Ďalším dôležitým konceptom v stávkových stratégiách založených na kurzoch je myšlienka value bettingu. Value betting zahŕňa identifikáciu situácií, kde kurzy ponúkané bookmakermi sú vyššie ako vaše vlastné hodnotenie pravdepodobnosti výsledku. Konzistentným umiestňovaním stávok s pozitívnou očakávanou hodnotou môžete potenciálne dosiahnuť zisk v priebehu času, aj keď nie každá jednotlivá stávka je úspešná.

Kurzy sa môžu použiť aj v pokročilejších stávkových stratégiách, ako je arbitrážne stávkovanie a matched betting. Arbitrážne stávkovanie zahŕňa umiestnenie stávok na všetky možné výsledky udalosti u rôznych bookmakeroch, aby sa zaručil zisk bez ohľadu na výsledok. Matched betting zahŕňa využívanie promocií a bonusov ponúkaných bookmakermi na umiestnenie bezrizikových stávok a získanie zisku.

Ďalšie stávkové stratégie, ktoré zahŕňajú analýzu kurzov, zahŕňajú Martingale systém, ktorý zahŕňa zdvojnásobenie vášho vkladu po každej prehratej stávke, a Fibonacciho systém, ktorý zahŕňa úpravu vášho vkladu na základe Fibonacciho postupnosti. Spread betting, ázijský handicap a Due Column betting sú špecifické typy stávok, ktoré používajú kurzy na vyrovnanie hracieho poľa a zvýšenie vzrušenia zo stávkovania. Stávkové systémy ako Parlay a Progresívny parlay zahŕňajú kombináciu viacerých stávok na zvýšenie potenciálnej výplaty, ale prinášajú aj vyššie riziká.

Nakoniec, najúspešnejšie stávkové stratégie zahŕňajú kombináciu analýzy kurzov, disciplinovaného manažmentu bankrollu a hlbokého porozumenia športom a udalostiam, na ktoré stavíte.

Ktoré stávkové kancelárie ponúkajú najlepšie kurzy?

Samozrejme, kurzy môžete porovnať sami. Stačí navštíviť webové stránky niekoľkých stávkových kancelárií a skontrolovať ich. Môžete tiež využiť moje recenzie a prečítať si o každej spoločnosti. Na začiatok si prečítajte tento článok o najlepších stránkach pre športové stávkovanie. Pri vytváraní rebríčka sú kurzy jedným z kľúčových prvkov hodnotenia. Ak vám mám dať rýchlu odpoveď, 20bet, 22bet, FEZbet a stávková kancelária Rabona zvyčajne ponúkajú najlepšie kurzy. Kliknite na vyššie uvedené odkazy a prejdite na moju recenziu každej z týchto spoločností.

Stojí za zmienku aj niekoľko ďalších konceptov, ktoré úzko súvisia s témou stávkových kurzov. Ak vás táto téma zaujíma a chcete ju preskúmať podrobnejšie, tu je niekoľko zaujímavých tém z Wikipédie:

 • Credence sa týka subjektívnej viery jednotlivca v pravdepodobnosť výsledku, ktorá je kľúčová pri rozhodovaní o stávkach.
 • Proebstingov paradox ukazuje, ako zdanlivo priaznivé kurzy môžu viesť k určitým stratám, čo zdôrazňuje dôležitosť dôkladného pochopenia matematiky bookmakerstva.
 • Koncept Bernoulliho pokusu je základom pre matematické modelovanie mnohých hazardných hier.
Autor Peter Varga

Volám sa Peter Varga. Ako odborník na športové stávkovanie pravidelne píšem na svojom webe o stávkových spoločnostiach, stávkových systémoch a online kasínach. Vytvoril som sprievodcu svetom hazardných hier na Slovensku. Moja vášeň a znalosti mi umožňujú poskytovať čitateľom najnovšie informácie a najlepšie rady.