Bookmakerský slovník je veľmi užitočný nástroj, ktorý pomôže menej skúseným hráčom zorientovať sa vo svete stávok. Bookmakeri a hazardní hráči používajú mnoho špecifických výrazov z tohto odvetvia – skratky, výpožičky a iné slangové názvy.

Bookmakerský slovník je veľmi užitočný nástroj, ktorý pomôže menej skúseným hráčom zorientovať sa vo svete stávok. Bookmakeri a hazardní hráči používajú mnoho špecifických výrazov z tohto odvetvia – skratky, výpožičky a iné slangové názvy. Tých je veľa, a preto je obsiahly bookmakerský slovník miestom, ktoré mnohí hráči navštívia nielen na začiatku svojho dobrodružstva so stávkovou kanceláriou.

Nižšie nájdete stávkový slovník, ktorý vysvetľuje približne 130 pojmov používaných v stávkovom odvetví. Niektoré z nich sú základné pojmy, ktoré musí poznať každý hráč, iné sú vysoko špecializované termíny, ktoré sa vzťahujú na hru na vyššej úrovni. Tento slovník stávkových pojmov je preto užitočnou pomôckou pre hráčov všetkých úrovní.

Základné pojmy

1X2

Skrátený zápis pre trojcestnú stávku, pri ktorej môžu byť stávky: výhra domáceho tímu (1), remíza (X) alebo výhra hostí (2). Alternatívne, ale oveľa menej často, sa používa aj zápis “102”, kde je remíza označená “0”. Tento typ stávok je okrem iného k dispozícii na futbalové, hádzanárske alebo basketbalové zápasy.

3 za 3

Situácia “3 na 3” nastáva, keď sa tímy hrajúce sériu dvoch zápasov dohodnú, že jeden z nich vyhrá prvý zápas a druhý druhý zápas. Tým si zabezpečia po 3 body do tabuľky.

Kumulátor

Akumulátor je jednoduchá stávka podaná na 1 tiket, ktorý sa skladá z 2 alebo viacerých jednotlivých udalostí (stávka na viacero udalostí). Správnou stávkou na udalosti v akumulátore vyhráte viac, ako keď na ne stavíte v rámci jednotlivých stávok. Je to preto, že celkový kurz akumulátora sa rovná súčinu kurzov na jednotlivé udalosti pridané k stávke. Aby však bol akumulátor víťazný, musia byť všetky udalosti, na ktoré ste stavili, správne – 1 nesprávny typ znamená, že celá stávka je stratená. Riziko je preto oveľa vyššie ako pri jednotlivých stávkach.

Uhly

Informácie podporujúce správnu predpoveď výsledku športovej udalosti, napr. štatistické údaje, športové analýzy, komentáre odborníkov atď.

Ante post

Stávka na časovo vzdialenú udalosť, druh dlhodobého stávkovania. Tento termín sa kedysi používal len pri konských alebo psích dostihoch a znamenal stávkovanie na výsledok dostihu pred pridelením štartových čísel účastníkom. Ak sa vybraný účastník pretekov nezúčastní, stávka prepadá. V súčasnosti sa pod stávkami ante post rozumejú aj stávky na konečné výsledky športového podujatia ešte pred jeho začiatkom, často vtedy, keď nie je k dispozícii oficiálny zoznam účastníkov (alebo na iné vzdialené udalosti, napríklad výsledky prezidentských volieb).

Bankroll

Rozpočet, ktorý má hráč vynaložiť na stávkovanie počas určitého časového obdobia (napr. týždeň alebo mesiac). Hráči by nemali prekročiť stanovený bankroll.

Zabezpečenie stávky

Zabezpečenie stávky je forma zabezpečenia výsledku hry podaním dodatočnej stávky, opačnej k prvej stávke.

Tvorca stávok

Sprievodca stávkovaním, funkcia, ktorá umožňuje hráčom vytvárať si stávky na mieru. Tento typ stávky umožňuje kombinovať viacero udalostí z jedného zápasu. Vďaka automatizácii tohto procesu je možné rýchlo a jednoducho vytvárať nové stávky.

Bezpečná stávka

Akcia, pri ktorej sa v prípade nesprávnej stávky na udalosť na kumulatívnom kupóne stávka vyhodnotí ako výhra. Najčastejšie je možné urobiť len 1 chybu, hoci existujú akcie, ktoré umožňujú viac chýb.

Zostatok na účte

Výpis výhier a stávok hráča u konkrétneho bookmakera. Zostatok môže byť kladný (zisk hráča), záporný (strata hráča) alebo nulový.

Bismarck

Strata hráča, prostredníctvom ktorej stávková kancelária dosahuje zisk.

Bonus stávkovej kancelárie

Bonus u stávkovej kancelárie môže mať mnoho podôb, ale vo všeobecnosti ide o bonus, ktorý stávková kancelária poskytuje hráčom. Účelom bonusu je povzbudiť hráčov k hre, vkladu alebo registrácii hráčskeho účtu. Je dôležité vedieť, že každý bonus podlieha podmienkam jeho realizácie (vrátane podmienok obratu), ktoré sú popísané v podmienkach danej akcie.

Vkladový bonus

Tento typ bonusu je hráčovi poskytnutý výmenou za vklad finančných prostriedkov na účet u stávkovej kancelárie. Vkladový bonus zvyšuje výšku vkladu – najčastejšie ide o jeho zdvojnásobenie (100% vkladový bonus).

Bonusové okolnosti

Bonus ponúkaný v súvislosti s významnou športovou udalosťou, ako sú majstrovstvá sveta vo futbale alebo Wimbledon.

Uvítací bonus

Bonus poskytovaný novým hráčom výmenou za registráciu individuálneho online účtu u stávkovej kancelárie. Uvítací bonus je najčastejšie bonus za vklad, ale môže to byť aj cashback, freebet, “hra bez daní” alebo balíček pozostávajúci z niekoľkých rôznych bonusov.

Cashback (stávkovanie bez rizika)

Akcia stávkovej kancelárie, pri ktorej sa v prípade neúspešnej stávky hráčovi vráti časť alebo celá jeho stávka (po odpočítaní už zrazenej dane z hazardných hier). Cashback sa označuje aj ako stávkovanie bez rizika alebo poistenie proti prehre. Zvyčajne sa refundácia realizuje vo forme bonusu, takže hráč si môže refundovanú sumu vybrať až po tom, čo s ňou dosiahne požadovaný obrat.

Výber peňazí

Cashout znamená možnosť uzavrieť stávku pred tým, ako sa vyriešia všetky udalosti na nej umiestnené. Možnosť predčasného vyrovnania stávky je možná len pre AKO stávky, na ktorých sú všetky už vyriešené udalosti vyhrané. V takejto situácii však stávková kancelária vyplatí menšiu výhru, ako keby boli všetky udalosti, na ktoré bola podaná stávka, dokončené a správne predpovedané.

Krédo

Chalk hráč je stávkar, ktorý vsádza na výhru silných favoritov, t. j. stávky s nízkym kurzom. Anglické slovo “chalk” znamená krieda, takže tento spôsob hry je “chalk betting”.

Podvodník

Podvodník je stávkar, ktorý opakovane vsádza na udalosti po tom, čo už boli rozhodnuté, a využíva medzery v systéme stávkovej kancelárie. Bookmakeri takýmto hráčom ukladajú individuálne limity na nízke stávky.

Krytie

Metóda používaná na ochranu hráča pred úplnou stratou pri stávke na vybranú udalosť. Krytie spočíva v podaní 2 z 3 dostupných možností stávky – tých, ktoré sa zdajú najpravdepodobnejšie. Ak je prvá možnosť správna, hráč by mal dosiahnuť zisk a druhá možnosť by mala vrátiť stávku. Ak sa 3. variant stávky ukáže ako správny, hráč utrpí stratu.

Vlastná stávka

Stávka navrhnutá hráčom stávkovej kancelárii – ak je rozhodnutie kladné, stávka sa pridá do verejnej ponuky stávkovej kancelárie. Táto stávka je známa ako vlastná stávka alebo stávka na želanie.

Čas oneskorenia

Časový úsek od okamihu, keď hráč objedná stávku, až po jej prijatie stávkovou kanceláriou. Zvyčajne predstavuje niekoľko sekúnd. Bookmakeri zámerne zavádzajú takéto oneskorenie ako reakciu na oneskorenia vyplývajúce z prenosu dát.

Čistý účet

Výsledok zápasu, v ktorom tím nestratil ani jeden gól, a teda jeho brankár má čisté konto.

Zápas smrti

Situácia, keď sa 2 alebo viac účastníkov nachádza v rovnakej pozícii. Vtedy je vyrovnanie zvyčajne nasledovné: polovica stávky je vyhraná (na výpočet výhry sa použije 50 % jej vkladu) a polovica prehratá.

Vklad

Finančné prostriedky, ktorými si hráč pripíše na svoj osobný účet u stávkovej kancelárie a môže s ním potom uzatvárať stávky.

HND (stávka bez žrebovania)

GNI je skratka pre “draw no bet” a doslova znamená “stávka bez remízy”. Pri podaní stávky GNI môže hráč predpovedať výhru iba jedného z dvoch tímov alebo jedného z hráčov, takže ide o stávku bez remízy. Ak sa zápas skončí remízou, vklad sa vráti (stávka sa zruší). Kurzy na stávky GNI sú nižšie ako pri stávkach 1X2, pretože existujú len 2 varianty výsledku zápasu, takže pravdepodobnosť, že stávka padne, sa zvyšuje.

Drop

Pokles kurzu.

Doubles

Stávka AKO, pri ktorej hráč podal stávku na presne 2 udalosti. Aby bola stávka úspešná, musia padnúť oba tipy.

Diverzifikácia rizika

Postup, ktorý rozptyľuje a rozkladá riziko straty vložených prostriedkov podaním viacerých stávok s nižšími vkladmi namiesto jednej alebo viacerých s vysokými vkladmi.

Každý spôsob

Stávka, pri ktorej hráč určuje nielen víťaza, ale aj to, kto sa umiestni ako ďalší. Pri konských dostihoch sa stávka uzatvára na prvé až štvrté miesto, zatiaľ čo v iných športoch, ako sú automobilové preteky alebo futbal, sa zvyčajne uzatvára len na prvé dve miesta.

Hrana

Výhoda je výhoda, ktorú môže hráč získať oproti stávkovej kancelárii a naopak. Stávkari vyhľadávajú chybné kurzy vypísané stávkovými kanceláriami, a tak nachádzajú hodnotné stávky. Výhodu získava predovšetkým ten (hráč alebo bookmaker), kto má lepšie informácie o faktoroch, ktoré môžu ovplyvniť priebeh konkrétneho zápasu.

Favorit

Favorit je hráč alebo tím, ktorého šance na víťazstvo v zápase alebo turnaji sú výrazne vyššie ako šance jeho súperov. Kurzy stávkových kancelárií na víťazstvo favorita sú zvyčajne veľmi nízke. V rámci turnaja môže byť viacero favoritov a v rámci jedného zápasu môže byť 1 favorit alebo žiadny favorit.

Oprava

Fix je dohodnutý športový zápas alebo iná dohodnutá situácia. Je známa ako nastražený zápas s cieľom finančného zisku.

Fixované kurzy

Fixné kurzy sú pevne stanovené kurzy na hlavný výsledok podujatia, napríklad typu “výhra / remíza / prehra”.

Freebet (bonus bez vkladu, stávka zadarmo)

Freebet znamená v preklade z angličtiny stávku zadarmo. Ide o typ bonusu stávkovej kancelárie, vďaka ktorému hráč získava peniaze na hru zadarmo (bez nutnosti vkladu). Pri freebete musíte hrať raz. V prípade výhry získanej z bonusových prostriedkov sa výška výhry zníži o sumu bonusu. Samozrejme, v prípade prehry hráč o svoje peniaze neprichádza. O fungovaní voľných stávok sa zmieňujeme v tomto texte.

FT (Full Time)

FT je skratka pre Full Time a znamená regulárny čas zápasu. Obvykle sa stávky stávkových kancelárií napr. na futbalové zápasy prijímajú na riadny čas FT, t. j. 90 minút – samozrejme, okrem špeciálnych prípadov, ako sú stávky na predĺženie.

Burza stávok

Burza stávok zahŕňa podávanie stávok medzi hráčmi. Pri tejto dohode stávková kancelária iba umožňuje podávanie týchto stávok a účtuje si za ne poplatky, ale neurčuje kurzy. Stávkové kurzy závisia od toho, koľko ľudí podá stávky na konkrétnu udalosť a konkrétne typy stávok, takže sa menia podľa ponuky a dopytu.

Hra proti poklesom

Spôsob hry, ktorý spočíva v stávkovaní na tie udalosti, na ktoré začnú kurzy klesať. Pokiaľ kurzy naďalej klesajú, stávka sa stáva valuebetom. Pri hre na burze sa takáto stávka môže predávať aj za aktuálny (nižší) kurz. Pred začiatkom zápasu je možné uzavrieť aj protistávku.

Handicap

Druh stávky používaný na vyrovnanie kurzov v zápase, v ktorom je jasný favorit. Postup spočíva v pridaní alebo odobratí virtuálnych gólov alebo bodov jednému z tímov alebo hráčov – tie sa pripočítajú slabšej strane alebo odrátajú silnejšej strane. Týmto spôsobom sa teoreticky vyrovnávajú šance oboch tímov/hráčov. Handicapy majú spravidla lepšie kurzy ako bežné stávky, napr. na víťaza zápasu, a umožňujú hráčom vsadiť aj na víťazstvo slabších tímov. Základnými typmi handicapov sú ázijský handicap a európsky handicap (pozri nižšie).

Ázijský handicap

Ázijský hendikep je dvojcestná stávka, t. j. nemôžete tu staviť na remízu (remíza má za následok vrátenie stávkového vkladu). Tento typ handicapu sa rozlišuje podľa polovičných a štvrtinových hodnôt (napr. +0,5, +0,25, -1,5), hoci sú možné aj celkové hodnoty. Existujú rôzne typy ázijského hendikepu.

Marža stávkovej kancelárie

Marža bookmakera je poplatok, ktorý si bookmaker účtuje za prijatie stávky, t. j. jeho provízia. Marža sa vyjadruje v percentách. Čím vyššia je marža stávkovej kancelárie, tým nižší je kurz a tým nižšia je výhra hráčov.

Výplata

Výplatou sa rozumie rozdiel medzi výškou vkladu na konkrétnu udalosť a maržou stávkovej kancelárie (100 % – marža). S rastúcou hodnotou výplaty sa tak ponuka stávkovej kancelárie stáva pre hráčov atraktívnejšou. Ak hráč nájde sadu stávok na 1 udalosť, pri ktorej je celková výplata vyššia ako 100 %, získa surebet.


Λεξικό αθλητικών στοιχημάτων Rječnik i terminologija sportskog klađenja Sportfogadási szótár és terminológia Slovník športového stávkovania a terminológia Slovar in terminologija športnih stav
Nové športové stávky
Bonus za prvý vklad 100% až do výšky €100
100% až do výšky 150€
100% až do výšky 100 €

50% až do 80 EUR

100% do €122