Handicapové stávky: význam a použitie

Peter Varga
29 apríla, 2024
168 Views
handicap

Handicapové stávky patria medzi najpopulárnejšie športové stávky. Poskytujú jedinečnú príležitosť pre jednotlivcov staviť si nielen na víťazstvo tímu alebo hráča, ale aj na rozdiel v góloch alebo bodoch medzi zúčastnenými tímami. Poďme sa pozrieť, čo znamenajú handicapové stávky, aké sú ich výhody a nevýhody a ako ich používať.

Čo sú handicapové stávky?

Handicapové stávky vyrovnávajú šance tímov alebo hráčov s rôznou úrovňou. Ich podstatou je, že jedna strana získa výhodu prostredníctvom fixného počtu gólov alebo bodov a druhá dostane zodpovedajúcu zápornú handicapovú výhodu.

Ako teda fungujú handicapové stávky v praxi?

  • Tím A je silnejší, pretože vyhral všetky súťaže v sezóne. Bookmaker mu dáva handicap -2.
  • Tím B nevyhral všetky súťaže a je celkovo slabší ako tím A. Bookmaker mu pridelí handicap 2.

Tím B teda začína zápas s výhodou. Hráč, ktorý si stávkuje na víťazstvo tímu B, vyhrá, aj keď tím prehrá o jeden gól.

Existuje niekoľko variácií týchto stávok. Európsky handicap používa celé čísla a umožňuje staviť na tri výsledky. Ázijský handicap obsahuje desatinné čísla a vylučuje možnosť remízy (v tomto článku som podrobnejšie opísal ázijský handicap).

Niektorí bookmakeri tiež ponúkajú alternatívne handicapové stávky, vysvetlené ako stávka odlišná od štandardnej. Napríklad bežná linka je +/-1,5 gólu, zatiaľ čo alternatívna je +/-3,5.

Ako používať handicapové stávky v praxi?

Keď hráči pochopia význam handicapových stávok a vyberú si udalosť, na ktorú chcú staviť, môžu pristúpiť priamo k umiestneniu stávky. Mali by pritom postupovať nasledovne:

  1. Štúdium súperov. Analýza účastníkov súťaže je nevyhnutná pre pochopenie možných výsledkov hry.
  2. Hodnotenie šancí. Hráči by mali vyhodnotiť pravdepodobnosť, že tím, ktorý dostane pozitívny handicap, vyhrá alebo prehrá, s prihliadnutím na daný handicap.
  3. Výber stávky. Hráči by sa teraz mali rozhodnúť, či stavili na víťazstvo alebo prehru tímu. V prípade európskeho handicapu je možné staviť na remízu.

Nakoniec môžu stávkari nastaviť výšku stávky a potvrdiť stávku.

Vysvetlenie výhod a nevýhod handicapových stávok

Podobne ako každá iná forma športovej stávky, aj handicapy majú niektoré zvláštnosti.

Začnime ich pozitívnymi aspektmi:

VýhodyPopis
Možnosť staviť na outsideraAk je známe, že favorit je v porovnaní so svojím súperom slabý, stávkar môže napriek tomu staviť na neho a za určitých podmienok vyhrať.
Rôznorodosť možnostíJe možné staviť na rôzne výsledky, čo robí stávkovací proces zaujímavejším.
Lepšie kurzyKeďže výsledky handicapov sú menej predvídateľné, majú tendenciu mať vyššie kurzy, čo umožňuje stávkarom v prípade výhry získať väčší zisk.

Napriek všetkým výhodám nemusí tento typ stávkovania vyhovovať každému kvôli jeho nevýhodám.

NevýhodyPopis
Vyššie rizikoKeďže je ťažšie uhádnuť výsledok hry, existuje vysoká pravdepodobnosť, že stávkar utrpí straty.
Nie všetky športy sú k dispozíciiHandicapy sú tradične dostupné pre športy s gólmi alebo bodmi, ako je futbal, basketbal, tenis atď.
Pre nováčikov mätúce na pochopenieZačiatočníci by si mali dôkladne preštudovať, ako funguje handicap, pretože sa výrazne líši od tradičných typov stávok.

Ktorí bookmakeri ponúkajú handicapové stávky?

Odporúčam 22bet. Moju recenziu a registračný odkaz nájdete tu.

Ďalšie typy stávok

Ak vás zaujímajú ďalšie typy stávok, pozrite si ostatné články.

  1. Stávky na Gól/Žiadny Gól – čo to znamená?
  2. Over a Under v športových stávkach

Handicapové stávky: záver

Handicapové stávky získali popularitu medzi stávkarmi na rôznych trhoch, pretože ponúkajú vzrušujúcejšie trávenie voľného času. Skúseným stávkarom tiež umožňujú výrazne zvýšiť ich šance na výhru. Začiatočníci by však mali zvážiť špecifiká týchto stávok a používať stratégie, aby im tento typ stávkovania priniesol len zábavu a zisk.

Autor Peter Varga

Volám sa Peter Varga. Ako odborník na športové stávkovanie pravidelne píšem na svojom webe o stávkových spoločnostiach, stávkových systémoch a online kasínach. Vytvoril som sprievodcu svetom hazardných hier na Slovensku. Moja vášeň a znalosti mi umožňujú poskytovať čitateľom najnovšie informácie a najlepšie rady.